Kursy

Czasowniki frazowe – jak je ugryźć?

Czy czasowniki frazowe przyprawiają Cię o zawrót głowy? Nie martw się, nie jesteś sam! Wszystkim nam one sprawiają trudność. Nawet osobom o biegłej znajomości angielskiego zdarza się je poplątać. Są one wyjątkowo trudne dla cudzoziemców i osób poczatkujących w nauce angielskiego.

Dlatego też wydałam e-booka wraz z kursem video, w którym objaśniam najczęściej używane i najpopularniejsze czasowniki frazowe w przystępny i przyjemny sposób.

Czasowniki frazowe, co takiego?

Jeśli bardzo nie lubisz gramatyki, to przeskocz ten paragraf. Ale obiecuję jest w nim mniej niż 5 terminów gramatycznych.

Czasownik (verb) to taka część mowy, za pomocą której opisujemy czynności. Czasownik frazowy jest typem czasownika, tyle że składa się z przynajmniej dwóch, a może nawet z 3 części.

Jeśli trochę się już uczysz, to z pewnością spotkałaś/eś się z frazami takimi jak, ‘get up’ ‘ – np. I get up at 6 a.m. (Wstaję o 6 rano) czy ‘put on’ – np. I’m putting on my clothes. (Ubieram się, dosł. Zakładam ubranie). To są właśnie czasowniki frazowe.

Oprócz czasownika, w ich skład wchodzi jeszcze jeden lub dwa wyrazy. Są to najczęściej przyimek (preposition) np. in, on, at, by, across lub przysłówek (adverb) np. around, up, down, away, out, back.

Najważniejsza kwestia to fakt, że dodanie przysłówka czy przyimka znacząco lub całkowicie zmienia znaczenie czasownika wyjściowego. I tu jest pies pogrzebany! Np. ‘take’ to wziąć, ale już ‘take off’ to wystartować, czy też ‘make’ to zrobić ale już ‘make out’ to całować się!

Dlaczego czasowniki frazowe są takie trudne?

Po pierwsze, podczas gdy w przypadku niektórych czasowników można domyśleć się ich znaczenia, bo jest bliskie czasownikowi wyjściowemu, np. ‘wake’ lub ‘wake up’ (budzić/ obudzić się) albo ‘jump’ i ‘jump in’ skoczyć/ wskoczyć, w przypadku większości znaczenie jest całkowicie przypadkowe. No bo spójrzcie, np. ‘work out’ to ćwiczyć a ‘lay off’ zwolnić z pracy – tutaj nie ma żadnego logicznego związku z podstawowym czasownikiem.

Po drugie, większość czasowników przyjmuje różne przyimki, więc jak spamiętać kiedy ‘on’, kiedy ‘out’ a kiedy ‘off’? I że np. do autobusu czy pociągu wsiadamy za pomocą ‘get on’ ale już do samochodu mamy ‘get in’? Że ‘take up’ to podjąć, ‘take off’ zdjąć, ‘take in’ przyjąć coś do siebie, a ‘take out’ wyjąć?

Na dodatek, niezłe też mamy zamieszanie z przeciwieństwami, bo podczas gdy logicznie mamy ‘turn up’ i ‘turn down’ (podgłośnić/ ściszyć) w wypadku ‘put on’ (nałożyć coś na siebie) to trzeba uważać, bo ‘put off’ to coś odłożyć, ale w czasie lub kogoś do czegoś zniechęcić, a zdjąć to ‘take off’.

Żeby tego było mało, czasowniki nawet z tym samym przyimkiem też często mają kilka znaczeń, np. turn up’, to może być podgłośnić lub zjawić się, a ‘turn on’ to włączyć lub podniecić. ‘Take off’ to zdjąć (ubranie) lub wystartować. ‘Put on’ to może być założyć na siebie np. ubranie czy buty, ale także przybyć na wadze lub nastawić np. czajnik … I tak dalej, przykłady można by mnożyć.

Już nie chcę nawet wspominać o fakcie, że w różnych krajach anglojęzycznych, a nawet w różnych częściach Zjednoczonego Królestwa, niektóre czasowniki mogą mieć zupełnie inne znaczenie …

Jak się uczyć czasowników frazowych?

Ze względu na mnogość znaczeń i brak logicznego związku z czasownikiem bazowym, nauka czasowników bazowych bywa trudna. Na pewno nie warto studiować długich list, np. jednego czasownika z różnymi przyimkami. Bardzo je wtedy trudno zapamiętać. Wydaje się wtedy, że jest ich tak wiele i że nigdy tego nie spamiętamy.

Najlepsze metody na skuteczne ich opanowanie czasowników frazowych to:

– Zrób listę czasowników frazowych wraz z czasownikiem, którego się uczysz.

– Pogrupuj je:

– z czasownikami: np. take on, in, off, over;

– z przeciwieństwami: np. put on-take off, turn on-turn off;

– wg. pory dnia, np. czynności poranne: get up, put on, jump in;

– pozytywne, np. cheer up, chill out;

– negatywne, np. let down, give up;

– tematycznie, np. ubrania (put on, take off, try on, dress up), transport (get on/off/ in, take off, call off);

– ten sam czasownik, różne znaczenia, np. take off, turn on.

W ten sposób szybciej je ogarniesz i łatwiej zapamiętasz.

W moim kursie, dzielę czasowniki frazowe właśnie tematycznie i tłumaczę je przejrzyście, tak jak używane są w naturalnym, codziennym kontekście.

Chcesz poznać i zrozumieć lepiej czasowniki frazowe oraz poćwiczyć ich zastosowanie w naturalnym kontekście? Sprawdź mój najnowszy kurs tutaj.

Chcesz GRATIS otrzymać lekcję video z kursu ‘Co to są czasowniki frazowe?’ oraz regularne oferty kursów, nowości na blogu, na którym zamieszczam ciekawostki i zagwostki językowe? Zapisz się na mój newsletter.

Cześć, jestem Elo Kasia

Cześć, jestem Elo Kasia

Witam na moim blogu

Kocham język angielski, ciekawe metody nauczania oraz… meloniki. Fajnie, że wpadliśmy na siebie.
Znajdziesz tu, po pierwsze, zagwozdki językowe, które niejednemu spędzają sen z powiek. Tłumaczę je jasno i przejrzyście z mnóstwem przykładów.
Po drugie, trochę ciekawostek językowo-kulturowych z mojego zakątka świata, a mianowicie Irlandii Północnej, która, mimo, że jest moim domem od 16 lat nie przestaje mnie fascynować.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subskrybuj

Dołącz do Newslettera

Chcesz zawsze być na bieżąco z tym co na blogu i nie przegapić nowych ofert, promocji i kursów? A oprócz tego dostawać co tydzień w prezencie ciekawostki i zagwozdki językowe? Zapisz się na newsletter, a w prezencie otrzymasz 20% zniżki na mój najnowszy e-book „50+ Czasowników frazowych” plus całkowicie za darmo video lekcję „Wprowadzenie do czasowników frazowych.”

Kontakt

kontakt@elokasia.pl

Śledź mnie