Kursy

5 angielskich czasów, bez których ani rusz

Angielskie czasy sen z powiek spędzają niejednemu uczącemu się. Jest tak głównie dlatego, że niestety każą nam się uczyć zbyt wielu czasów, które prawie nigdy nie są używane, co powoduje, że jak już mamy się którymś posłużyć w rozmowie, gubimy się.

Jakich angielskich czasów należy się więc nauczyć, żeby przetrwać? Na pewno zaskoczy cię wiadomość, że tylko 5 czasów stanowi aż 95% wszystkich zastosowań w mówionym języku angielskim! Serio, 5 – nie 12. Czy domyślasz się, o jakich czasach mówimy? Oczywiście, –  Present Simple, Past Simple, Future Simple, Present Perfect and Present Continuous.

Teraz po kolei, co opanować pierwsze? Oczywiście, tu bez konkurencji wygrywa czas Present Simple. Stanowi on prawie 60% całego użycia (w języku mówionym).  Na kolejnej pozycji uplasował się Past Simple (prawie 20%)  a na trzeciej, z 8%  Future Simple.

5 Najczęściej stosowane czasy angielskie to:

 1. Present Simple 57,51%
 2. Past Simple 19,7%
 3. Future Simple 8,5%
 4. Present Perfect 6.0%
 5. Present Continuous 5.1%

(źródło www.ginsengenglish.com)

Zaraz, zaraz … Jeśli jesteś początkujący lub nie miałeś/ miałaś żadnego formalnego szkolenia gramatycznego, nie wiesz, co oznacza czas (tense). I tu nie powinnaś się martwić – większość native speakerów nie zna tego słowa z dziedziny gramatyki. Jako zwyczajny wyraz oznacza „spięty/a”.

Po pierwsze, co jest czas (tense)?

Czas jest formą  czasownika  (czasowniki wyrażają działanie), który pokazuje, kiedy coś się dzieje w przestrzeni czasowej, to znaczy czy dziś, czy jutro, a może wczoraj. Można to pokazać, zmieniając formę czasownika.

Na przykład, kiedy mówimy o dziś to użyjemy I am at home (jestem w domu), kiedy o wczoraj to powiemy I was at home yesterday (Wczoraj byłam w domu). Do czasu przyszłego  dodamy will  –I will be at home tomorrow.(Jutro będę w domu). Jak widzicie forma czasownika, również w języku polskim zmienia się w zależności od tego czy mówimy o dziś, jutrze czy wczoraj.

Zasadniczo, aby się sprawnie komunikować, musimy być w stanie mówić o teraźniejszości, przeszłości i przyszłości. Moją radą jest opanować te czasy w pierwszej kolejności i opanować je biegle. Po pierwsze naucz się zdań pozytywnych, potem jak zadawać pytania, zapamiętaj krótkie odpowiedzi (one sprawią, że będziesz brzmieć naturalnie i pamiętaj – wskazówka jest zawsze zawarta w pytaniu!). Ćwicz do momentu, aż będziesz wymiatać w tej 5-ce a dopiero potem przejdź do trudniejszych i rzadziej używanych czasów. Jeśli masz ochotę oczywiście. Poprzez opanowanie tej złotej 5tki masz opanowane 95% sytuacji. Według mnie to całkiem niezły wynik!

Zróbmy więc szybki przegląd najważniejszych zastosowań z uwzględnieniem czy mówimy o dziś, jutro czy wczoraj:

Jak mówimy o teraźniejszości? W języku angielskim istnieją dwa sposoby mówienia o teraźniejszości.

 1. Czynności i stany, które są na ogół prawdziwe, fakty, oraz czynności, które regularnie robimy w naszym życiu. (To jest Present Simple, pamiętaj będzie ci potrzebny w 60% przypadków)

I work in an office. Pracuję w biurze.

BBC stands for British Broadcasting Corporation. BBC to skrót od British Broadcasting Corporation.

My sister gets up at 5 o’clock every day. Moja siostra wstaje o 5 rano każdego dnia.

We don’t read books anymore; we never have time. Nie czytamy już książek, nigdy nie mamy czasu.

 1. Co się dzieje TERAZ (w tej chwili), obecnie, lub opisuje sytuację tymczasową. (Ten czas nazywa się Present Continuous)

I’m sitting at my desk now writing an article about tenses. Siedzę teraz przy biurku i piszę artykuł o czasach.

I’m not working this week, I’m on annual leave. Nie pracuję w tym tygodniu, jestem na urlopie.

Sandra is finishing her exams this month. Sandra kończy egzaminy w tym miesiącu.

I’m living with my brother at the moment when my flat is being decorated. Mieszkam teraz u brata bo moje mieszkanie jest w remoncie.

 

Jak mówimy o przeszłości? Istnieją dwa główne sposoby, na które mówimy o przeszłości.

 1. Czynności, które wydarzyły się w określonym czasie w przeszłości i są zakończone. (Past Simple)

I talked to him on the phone yesterday. Rozmawiałem z nim wczoraj przez telefon.

I went to the shop last Monday. Poszedłem do sklepu w ostatni poniedziałek.

 1. Czynności, które zdarzyły się w nieokreślonym czasie w przeszłości (zwykle jest jakiś związek z teraz), są częścią naszego „bagażu życiowego” lub czynności, które właśnie się zakończyły. (Present Perfect, chyba najbardziej problematyczny czas do nauki)

I have never been to China. (up to now). Nigdy nie byłem w Chinach. (do tej pory)

I have won many prizes. Wygrałam wiele nagród.

I’ve finished my homework. Can I go to play now? (just completed) Skończyłem pracę domową. Czy mogę iść się pobawić? (właśnie zakończona)

 

Jak mówimy o przyszłości? Istnieją dwa główne sposoby, w których mówimy o przyszłości.

 1. Plany i intencje zwykle związane z naszym życiem osobistym. (Present Continuous – chociaż jest to czas teraźniejszy, jest bardzo często używany w przyszłości)

We are going to the cinema tonight. Idziemy dziś do kina.

Are you driving to the shops this afternoon? Czy jedziesz na zakupy dziś po południu?

 1. Czynności, na zrobienie których decydujemy się w danej chwili lub przewidując przyszłość.

I will go and talk to him now! I can’t believe he said that. Pójdę i porozmawiam z nim teraz! Nie mogę uwierzyć, że to powiedział.

People will live even longer in 50 years’ time. Ludzie będą żyć nawet dłużej za 50 lat.

Uff… No więc to są czasy, których będziesz potrzebować w 95% sytuacji. Nieźle co? Chyba da się to ogarnąć?

Na moim blogu znajdziesz wytłumaczenie najważniejszych czasów opisanych w najbardziej przystępny sposób jaki się da, pisząc (a nie pokazując czy prowadząc lekcję na żywo). Podaje prawdziwe zdania, których potrzeba nam do codziennej komunikacji w naturalnych kontekstach.

A jeśli chcesz wymiatać w angielskich czasach i poszukujesz kursu, który Ci w tym  pomoże to sprawdź moje najnowsze 5-dniowe bezpłatne wyzwanie  ‚Opanuj czasy: raz a dobrze’, tutaj.

Oczywiście zapraszam też na FB gdzie znajdziesz mnóstwo kwizów i ćwiczeń na aktualnie opisywane zagadnienia. 

 A poniżej, żeby nie być gołosłowną, zamieszczam użycie wszystkich czasów angielskich. Miłej lektury i ma nadzieję, że da to wam trochę do myślenia.

#

TENSE

FREQUENCY

1

Simple Present

57.51%

2

Simple Past

19.7%

3

Simple Future

8.5%

4

Present Perfect

6.0%

5

Present Progressive

5.1%

6

Past Progressive

1.4%

7

Past Perfect

1.2%

8

Present Perfect Progressive

0.7%

9

Future Perfect

0.2%

10

Future Progressive

>0.1%

11

Past Perfect Progressive

>0.1%

12

Future Perfect Progressive

>0.1%

Opanuj czasy angielskie raz a dobrze

5-dniowe bezpłatne wyzwanie, w trakcie którego pokażę Ci, jak wyjść poza strefę komfortu i porzucić metody nie przynoszące efektów, uczyć się skutecznie i używać czasy w praktycznych, codziennych sytuacjach,
Zapisz się tutaj Zajrzyj na mój Fanpage
Cześć, jestem Elo Kasia

Cześć, jestem Elo Kasia

Witam na moim blogu

Kocham język angielski, ciekawe metody nauczania oraz… meloniki. Fajnie, że wpadliśmy na siebie.
Znajdziesz tu, po pierwsze, zagwozdki językowe, które niejednemu spędzają sen z powiek. Tłumaczę je jasno i przejrzyście z mnóstwem przykładów.
Po drugie, trochę ciekawostek językowo-kulturowych z mojego zakątka świata, a mianowicie Irlandii Północnej, która, mimo, że jest moim domem od 16 lat nie przestaje mnie fascynować.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subskrybuj

Dołącz do Newslettera

Chcesz zawsze być na bieżąco z tym co na blogu i nie przegapić nowych ofert, promocji i kursów? A oprócz tego dostawać co tydzień w prezencie ciekawostki i zagwozdki językowe? Zapisz się na newsletter, a w prezencie otrzymasz 20% zniżki na mój najnowszy e-book „50+ Czasowników frazowych” plus całkowicie za darmo video lekcję „Wprowadzenie do czasowników frazowych.”

Kontakt

kontakt@elokasia.pl

Śledź mnie