Kursy

Jak się uczyć, żeby się w końcu nauczyć?

10 praktycznych wskazówek, jak szybciej uczyć się angielskiego

Zmagasz się z angielskim? Uczysz się od wielu lat, próbowałeś już wszystkich metod pod słońcem, ale nadal nie umiesz mówić? Przeszedłeś przez kursy, aplikacje, ebooki i wciąż czujesz, że stoisz w miejscu? A może jesteś początkującym, który poszukuje najlepszego i najszybszego sposobu uczenia się?

Wciąż zadajesz sobie pytanie: „Jak mogę uczyć się szybciej?” i „Jak mogę uczyć się łatwiej?” Moje wskazówki, poparte latami doświadczeń w nauczaniu dorosłych, pomogą ci opowiedzieć na wiele nurtujących cię kwestii, przyjąć odpowiednią postawę do nauki oraz wybrać metodę dostosowaną do ciebie. Potrzebujesz motywacyjnego „kopa”? Nie wierzysz, że tym razem może się udać? Przeczytaj. Koniecznie.

  1. Po pierwsze, uwierz w siebie

Angielski jest najczęściej używanym językiem, którym posługuje się 1,1 miliarda ludzi na całym świecie. Ale tylko 15% stanowią native speakerzy, dla których język ten jest językiem ojczystym czy pierwszym. Reszta, tak jak ty, to uczniowie. Zacznijmy od wiary w siebie. Pomimo, że może ci się wydawać, że nigdy się go nie nauczysz, angielski nie jest trudny i można w miarę szybko zacząć się nim biegle posługiwać. Kiedy rozmawiasz z kimś, skup się na swoich mocnych stronach, na tym, co wiesz. Nie martw się, jeśli zapomnisz słowa, użyj innego lub spróbuj opisać to, co masz na myśli słowami, które znasz. Zmień swoje nastawienie, postaw na komunikację, a nie na poprawność, która często nas blokuje. Uwierz mi, że ludzie, z którymi rozmawiasz, docenią twoje wysiłki i chętnie ci pomogą, jeśli „utkniesz”.

  1. Naucz się mówić z pewnością

Prawda jest taka, że przytłaczająca większość uczniów, z którymi mam styczność chce nauczyć się mówić po angielsku. Jednak większość kursów, książek i nauczycieli niestety nadal uczy starych metod, skupiając się przede wszystkim na objaśnianiu gramatyki. W rzeczywistości, jeśli martwisz się zbytnio o poprawność gramatyczną, twoja podróż do płynności może potrwać dłużej. Twój strach przed popełnianiem błędów i zastanawianie się nad każdym zdaniem będzie cię powstrzymywać, a nie motywować. Moja rada: nie martw się zbytnio o terminy gramatyczne, nie studiuj tabel czasów i długich list kolokacji. Zamiast tego wybierz kurs, który nauczy Cię, jak komunikować się w codziennych sytuacjach od samego początku.

  1. Naucz się używać prostego języka bez popełniania błędów

Kluczem do szybkiej nauki języka angielskiego jest możliwość posługiwanie się od początku nauki kilkoma prostymi strukturami. Angielski jest z natury bardzo komunikatywnym językiem. Bardzo łatwo jest zacząć używać prostych wyrażeń i zdań praktycznie od pierwszego dnia nauki. Upewnij się, że ucząc się, powtarzasz nowe słowo lub frazę wiele razy oraz że znasz ich wymowę. Używaj poznanych słów i zwrotów tak często, jak to tylko możliwe. Nie używaj nowych słów, dopóki nie będziesz mieć pewności, że znasz ich znaczenie. Upewnij się, że znasz podstawowe czasowniki i wiesz, jak mówić o teraźniejszości, przyszłości i przeszłości, jak tworzyć pytania i zdania negatywne. To podstawa. Skup się też na funkcjach językowych, które są ci najbardziej potrzebne. Gwarantuję, że stosując te zasady nauczysz się mówić bardzo szybko. Jak powiedziała kiedyś Maya Angelou: „Rób najlepiej jak potrafisz do czasu aż nauczysz się lepiej. Kiedy umiesz już lepiej, rób lepiej”

  1. Powtarzaj, aż się nauczysz

Powtarzanie jest kluczem do nauki każdego języka. Najlepiej jest uczyć się w czasie rzeczywistym z nauczycielem, tak aby mieć dobry model wymowy i powtarzać za nim nowo poznane słowa i zwroty. Dobry nauczyciel to taki, który stwarza jak najwięcej możliwości do ćwiczenia „żywego” języka. W ten sposób niemalże automatycznie absorbujesz nowe słowa i struktury i używasz ich bez zastanawiania się i tłumaczenia ich w głowie. Tutaj ważna wskazówka, nie wystarczy przeczytanie nowego słowa czy tylko zapisanie go, musisz wypowiedzieć je na głos i to wielokrotnie. Dobrze jest „rozmawiać” ze sobą przed lustrem a jeszcze lepiej jest nagrać się np. telefonem komórkowym, a potem odsłuchać. W ten sposób pozbywasz się zawstydzenia przed samym sobą. Usłyszenie własnego głosu jest pierwszym krokiem do pokonania bariery przed rozmową z innymi.

  1. Zapisz się na kurs

Uporządkowany system nauki nie ma sobie równych. Pomimo, że istnieje online wiele darmowych (i płatnych) aplikacji i filmików, trudno jest zwłaszcza osobie początkującej zorientować się, co jest ważne i w jakiej kolejności najlepiej się uczyć. Dla osób na poziomie zaawansowanym ważne jest dokładne ustalanie tego poziomu i odpowiednie dostosowanie programu nauczania, aby faktycznie wspomóc postępy a nie dreptać w miejscu.  Jeśli zdecydujesz się na kurs z wykwalifikowanym nauczycielem i określonym programem, nauczysz się rzeczy, które są ci potrzebne i które powinieneś wiedzieć. Najlepsze, nowoczesne kursy skupiają się przede wszystkim na komunikacji. Korzystają z metod, które sprawiają, że uczysz się szybko i skutecznie. Dobry kurs powinien balansować funkcje komunikatywne, słownictwa, słuchanie, pisanie i gramatykę i wprowadzać je w uporządkowany sposób.

 

  1. Ucz się w języku angielskim

O ile to możliwe staraj się unikać tłumaczenia wszystkiego na język polski. Naturalne jest, że początkujący uczeń zwykle tłumaczy nowe słowa i zwroty na język ojczysty. Jednak bardzo ważne jest, aby pracować z nauczycielem, który przez większość czasu mówi po angielsku i po angielsku tłumaczy, pokazuje lub prezentuje nowe słowa, zwroty czy zagadnienia gramatyczne. W ten sposób zmuszony jesteś uczyć się przez angielski, a to w znaczący sposób przyspiesza twoje zrozumienie języka.

  1. Ucz się w kontekście

Zawsze ucz się nowych słów w zdaniach i w żywym kontekście. Jest to najszybszy i najskuteczniejszy sposób ich przyswajania. Kiedy uczysz się nowego słowa, utwórz zdanie o sobie, o kimś z twojej rodziny lub czymś w twoim otoczeniu.  Unikaj długich pisemnych ćwiczeń, które ćwiczą tylko i wyłącznie jakieś zagadnienie gramatyczne, ale pozbawione są sensu lub brzmią nienaturalnie.  Najlepszym sposobem, jest uczenie się języka przydatnego w codziennych sytuacjach. Kiedy tylko możesz ćwicz język do opisywania świata wokół ciebie. Mów o tym, co robisz w tej chwili, opisz pokój, w którym się znajdujesz, przeczytaj opakowania żywności, instrukcje na ulotkach i tak dalej. Takiego właśnie języka potrzebujesz. Kiedy uczysz się nowej struktury lub nowego czasu, wyobraź sobie różne sytuacje i zastąp słowa, aby pomnożyć liczbę zdań, które możesz wypowiedzieć. Na przykład, jeśli nauczysz się, „Idę teraz do szkoły”, spróbuj zastąpić „szkołę” innym słowem, a potem kolejnym.  Następnie spróbuj zastąpić „idę” innymi czasownikami i tak dalej. Będziesz zdumiony, ile zdań możesz stworzyć, a tym samym jak wiele umiesz nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

  1. Zapisz nowe słowa lub nagraj je, aby lepiej zapamiętać.

Wiele osób uczy się, zapisując słowa w notatniku lub telefonie, a tak zwani słuchowcy wolą nagrania. Stara metoda notesika działa dla wielu studentów. Unikaj długich list nie powiązanego ze sobą słownictwa, lepiej zapisz kilka słów z danej dziedziny z tłumaczeniami (lub nawet lepiej, po angielsku), stwórz obrazową mapę, lub po prostu narysuj. Zapisz przykład, który pomoże ci lepiej zapamiętać to słowo. Jeśli uczysz się lepiej słuchając, słuchaj nagrań lekcji lub nagrywaj słowa samodzielnie. Powtarzaj tak często, jak to tylko możliwe.

  1. Ucz się z nauczycielem

Istnieje wiele programów online i uprzednio nagranych kursów. Dla niektórych są one przydatne i pomagają im w nauce. Jednak z mojego doświadczenia, uczenie się na własną rękę jest trudnym i żmudnym procesem. Ludzie na całym świecie szukają też partnerów do konwersacji po angielsku i są nawet aplikacje łączące ze sobą chętnych do takiej wymiany. Bądź jednak przygotowany na to, że twój potencjalny partner może być na takim samym poziomie co ty, lub co gorsza, niższym. Nadal będziesz popełniać te same błędy, bo twój rozmówca nie będzie wiedział, czy mówisz poprawnie czy nie, a twoje postępy będą powolne (jeśli w ogóle). Jeśli zależy ci na tym, żeby uczyć się szybko i skutecznie, znacznie lepszą opcją jest znalezienie dobrego nauczyciela, który jest profesjonalistą i zapisanie się na kurs. Zobaczysz, że znacznie szybciej będziesz robić postępy ucząc się z nauczycielem, który cię wspiera, motywuje i poprawia błędy.

  1. Ucz się razem

Prawdą jest, że niektórzy uczniowie są w stanie uczyć się z aplikacji lub podręcznika. Ale jest to dla większości z nas trudne. Nauka języka polega również na interakcji, komunikacji i zabawie, więc najlepszym sposobem nauki jest uczenie się wspólne w klasie. O wiele łatwiej jest znaleźć motywację ucząc się z innymi, którzy wybrali się w tę samą „podróż”. Ponieważ w większości krajów nadal obowiązuje kwarantanna, skorzystaj z okazji, aby zapisać się na kurs online. Wybierz kurs z lekcjami na żywo, profesjonalnymi nauczycielami oferującymi wsparcie w czasie rzeczywistym oraz możliwością interakcji z innymi studentami w wirtualnej klasie.

 

Jeśli znalazłeś/ aś tu wskazówki, które przydadzą ci się w twojej przygodzie z językiem angielskim, podziel się z innymi. Na moim blogu znajdziesz mnóstwo innych wskazówek jak się uczyć.

Dołącz do mojego Fanpage na FB gdzie znajdziesz materiały do nauki, lekcje video i kwizy.

Do zobaczenia!

 

Cześć, jestem Elo Kasia

Cześć, jestem Elo Kasia

Witam na moim blogu

Kocham język angielski, ciekawe metody nauczania oraz… meloniki. Fajnie, że wpadliśmy na siebie.
Znajdziesz tu, po pierwsze, zagwozdki językowe, które niejednemu spędzają sen z powiek. Tłumaczę je jasno i przejrzyście z mnóstwem przykładów.
Po drugie, trochę ciekawostek językowo-kulturowych z mojego zakątka świata, a mianowicie Irlandii Północnej, która, mimo, że jest moim domem od 16 lat nie przestaje mnie fascynować.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subskrybuj

Dołącz do Newslettera

Chcesz zawsze być na bieżąco z tym co na blogu i nie przegapić nowych ofert, promocji i kursów? A oprócz tego dostawać co tydzień w prezencie ciekawostki i zagwozdki językowe? Zapisz się na newsletter, a w prezencie otrzymasz 20% zniżki na mój najnowszy e-book „50+ Czasowników frazowych” plus całkowicie za darmo video lekcję „Wprowadzenie do czasowników frazowych.”

Kontakt

kontakt@elokasia.pl

Śledź mnie